16
kwietnia

Inauguracja ściany wspinaczkowej

Długo wyczekiwane otwarcie ściany wspinaczkowej w naszej szkole nastąpiło 13 kwietnia 2019 r.

Udział w uroczystości wzięło łącznie ok. 200 osób! Poza społecznością lokalną - dziećmi, młodzieżą oraz ich rodzicami, gościliśmy tego dnia specjalnie zaproszonych na okazję otwarcia nowego obiektu sportowego gości. Wśród nich byli członkowie organu porwadzącego szkołę - Stowarzyszenia im. Lady Sue Ryder oraz przedstawiciele polskiej wspinaczki sportowej: Edyta Ropek - Mistrzyni Europy, trzykrotna zdobywczyni Pucharu Świata we wspinaczce sportowej, trenerka kadry narodowej w tej dyscyplinie oraz Arkadiusz Kamiński - przewodniczący Komisji Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu. Przedstawicielem PZA jest także nasz nauczyciel - Rafał Kanowski, który jest sędzią wspinaczkowym, instruktorem, członkiem Komisji Wspinaczki Sportowej.

Po powitaniu wszystkich przybyłych mieliśmy okazję obejrzeć film przygotowany przez prekursora wspinaczki w  szkole Sue Ryder - Pawła Góralczyka. Zobaczyliśmy kadry z otwarcia ściany w Gimnazjum w Woli Batorskiej, fragmenty zajęć i zawodów wspinaczkowych, a także etapy budowy nowej ściany już na Jazach. Po filmie Dyrektor Tomasz Donatowicz sięgnął we wspomnieniach jeszcze dalej i przywołał pierwsze "szalone" pomysły, aby zorganizować miejsce do wspinania się na terenie Niepołomic. Zwolennikom tegoż pomysłu ówczesne władze miasta wskazały teren strzelnicy wojskowej. 

Kilka słów wybrzmiało także z ust Pana Kamińskiego, który wyraził nadzieję na to, że powstała w Niepołomicach ściana będzie miejscem rozwoju młodych zawodników we wspinaczce sportowej, która to w Tokio w 2020 roku po raz pierwszy pojawi się na Letnich Igrzyskach Olimpijskich, jako dyscyplina, w której będą rywalizować zawodnicy z całego świata.

Po przemowach podziękowano kilku osobom za pracę wolontaryjną wykonaną przy przedsięwzięciu bodowy nowej ściany oraz za przekazanie darowizny na rzecz sekcji wspinaczkowej Niepołomickiego Stowarzyszenia Sport- Art, działającego przy szkole.

Ważnym i symbolicznym momentem było przecięcie liny, która zastąpiła tradycyjną wstęgę. Dokonał tego Dyrektor wraz z Edytą Ropek i Panem Stanisławem Ptakiem- przewodniczącym organu prowadzącego. Tym samym oficjalnie rozpoczął się nowy rozdział w rozwoju sportowym naszych uczniów i możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego przez społeczność lokalną.

Uczestnicy otwarcia mieli jeszcze okazję zobaczyć naszą młodą wspinaczkę w akcji - Zuzę Luby z kalsy 2 a, która dokonała pierwszego przejścia dwóch wybranych dróg na nowej ścianie. Była tez chwila na poczęstunek - pyszny tort, herbatę nepalską przygotowaną przez samego Dyrektora,  wodę, jabłka...

A później już TYLKO WSPINANIE! Ogrom radości i ciekawości, dreszczyk emocji, odrobina niecierpliwości podczas oczekiwania w kolejce do ściany - oto emocje towarzyszące wspinającym się tego dnia dzieciom, młodzieży i dorosłym. 

To było naprawdę udane otwarcie! 

Zapraszamy na fotorelację na naszego FB.

Z otwarcia powstał także FILM.

 

 

  Najnowsze

  Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder
  Osiedle Kaptarz 40
  32-005 Niepołomice
  tel. 570 455 075

  e-mail: [email protected]
  www.szkola.sueryder.pl

  Godziny lekcyjne

  • 1. 08:00 - 08:45
  • 2. 08:55 - 09:40
  • 3. 09:50 - 10:35
  • 4. 10:45 -11:30
  • 5. 11:50 - 12:35
  • 6. 12:55 - 13:40
  • 7. 13:55 - 14:40
  • 8. 14:50 - 15:35
  • 9. 15:45 - 16:30
  • 10. 16:40 - 17:25